02 01 slider44

Dnia 21 września 2009 roku w Klasztorze oo. Franciszkanów, położonym na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej w Pilicy- Biskupicach, rozpoczął się Postulat, zakończy się zaś końcem czerwca. Klasztor znajduje się przy Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin. Formację zwaną postulatem rozpoczęło w tym Jubileuszowym Roku 800- lecia Zakonu Franciszkańskiego, aż dwanaście osób. Nowi postulanci pochodzą z różnych stron Polski

Rozpoczynamy okres, który ma nas przygotować do przyszłego życia zakonnego, czas, w którym mamy wstępnie zweryfikować nasze powołanie, a także lepiej poznać charyzmat franciszkański. Postulat trwa 9 miesięcy. Formacja ma na celu przedstawienie postulantowi codziennego obrazu życia w klasztorze. Naszymi wychowawcami są
o. gwardian (magister) oraz (V- ce magister). Przez wspólną modlitwę, pracę i spędzanie wolnego czasu z braćmi, uczymy się życia we wspólnocie. Poprzez pracę człowiek uczy się pokory, posłuszeństwa, a także współpracy z braćmi
i okazywania sobie wzajemnej pomocy. Każdy z braci stara się darzyć życzliwością i dobrocią innych. Niewątpliwie dla wielu z nas jest to okres dość trudny, ponieważ musimy zostawić rodzinę, znajomych i wiele bliskich nam osób. Można to ująć tak, iż rozpoczynamy niejako nowe życie - życie we wspólnocie zakonnej.

Każdego dnia wstajemy na tyle wcześnie, by zdążyć przygotować się do porannych modlitw o 6.15 Następnie uczestniczymy w odsłonięciu obrazu Matki Bożej Śnieżnej, oraz we Mszy św. o godzinie 7.00. Śniadanie spożywamy o 8.00 w klasztornym refektarzu. Po śniadaniu jest czas na wspólną kawę w salce rekreacyjnej. Później wykonujemy obowiązki wyznaczone przez wychowawców. Są to wykłady, bądź praca fizyczna. Tak mija czas do obiadu, który jest o 12.30. Po obiedzie mamy południową modlitwę brewiarzową. Każdego dnia w naszym Sanktuarium odmawiamy różaniec o 17.30, a następnie Mszę św., którą kończy zasłonięcie obrazu Matki Bożej Śnieżnej – Opiekunki Rodzin.
Po kolacji na zwieńczenie dnia spotykamy się w kaplicy, by odmówić Kompletę.

W postulacie człowiek przeżywa swego rodzaju wyciszenie, daleko od zgiełku świata. Może jeszcze głębiej jednoczyć się z Bogiem, ale i lepiej poznawać samego siebie.

Nie każdy dzień wygląda jednak tak samo, bo np. we wtorki chodzimy zadbać o swą kondycję sportową na salę gimnastyczną do pobliskiej szkoły. Często mamy różne pielgrzymki i wycieczki krajoznawcze. Uczestniczymy w nocnych czuwaniach.
W środy wieczorem jest dla nas szczególny czas na spotkanie się z Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie w naszej kaplicy klasztornej.

Wbrew pozorom czas, który tutaj spędzamy wśród zakonników jest bardzo urozmaicony. Mamy nadzieję, iż ten okres wstępnej formacji jaką jest postulat pomoże nam dobrze się przygotować do kolejnego etapu jakim jest nowicjat.

„ Przyrzekliśmy wielkie rzeczy, większe zostały nam przyrzeczone.”

(Słowa zachęty świętego ojca naszego Franciszka)

Pokój i dobro

obraz

Klasztor
OO. Franciszkanów

w Pilicy-Biskupice

Sanktuarium

Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin

p.w. Najświętszego Imienia Jezus

Niedziele i Uroczystości:
7.30; 9.00; 11.00; 18.00

Msza Święta w Cisowej (niedziela):

Dni powszednie:
7.00; 7.30;   i    18.00
8.00 (w okresie adwentu)

Różaniec (codziennie):

Spowiedź święta
kwadrans przed Mszą świętą

Mszę św. przez wstawiennictwo św. Antoniego
z odczytaniem próśb i podziękowań
Wtorek 7.00

Droga Krzyżowa:
każdy piątek 6.30

Piątki "Pasyjne"
w Wielkim Poście:

Msza św. zbiorowa za zmarłych
zgłoszonych na kartkach  do zakrystii
(I środa miesiąca):

Msza św. w intencji
próśb i podziękowań
do Matki Bożej Śnieżnej
(I sobota miesiąca):

Msze św. o uzdrowienie

12 wrzesień 2017 r.  - wtorek

11 październik 2017 r. - środa

08 listtopad 2017 r. - środa

06 grudzień 2017 r. - środa

Msze św. prowadzić będzie o. Pacyfik Iwaszko.

Katechezy przedmałżeńskie

07 październik 2017
14 październik 2017
21 październik 2017

Spotkania odbywają się w auli św. Jana Pawła II, w domu pielgrzyma przy tutejszym klasztorze.
Zawsze rozpoczynają się po Mszy św. o godz. 18.00.

Poradnia przedmałżeńska

w każdy pierwszy czwartek miesiąca od godz. 15.00.
Spotkania odbywają się w tutejszym klasztorze w sali tercjarskiej.

effatha

www.brewiarz.pl