Chór Metanoia

Metanoia Cordis

Chór przy Klasztorze OO. Franciszkanów

zapraszamy do strony   www.metanoiacordis.pl

Chór Metanoia Cordis powstał w 2015 r. przy Klasztorze Ojców Franciszkanów w Pilicy – Biskupicach. Jest to czterogłosowy amatorski chór mieszany składający się z  osób, które łączy zamiłowanie do wspólnego śpiewu. Społeczność chóralna chętnie pełni asystę wokalno-liturgiczną podczas mszy świętych, a także innych uroczystościach kościelnych, państwowych oraz wszelkich imprezach kulturalnych.

Założycielem a zarazem  opiekunem był ówczesny gwardian klasztoru o. Lucjan Janas. Do sierpnia 2020 roku chór prowadzony był przez dyrygentów Annę i Karola Suchcickich, absolwentów akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Aktualnie chórem opiekuje się obecny gwardian, proboszcz i kustosz sanktuarium o. Błażej Sówka, natomiast dyrygenturą i edukacją zajmuje się Dominika Bzdęga.

W naszym repertuarze znajdują się przeważnie utwory wykonywane a’capella oraz przy akompaniamencie fortepianu lub organów kościelnych. Wśród wielu pieśni religijnych, patriotycznych i świeckich można wyróżnić dzieła kompozytorów takich jak W. A. Mozart, G. Caccini, Z. Kodály czy M. Gomółka.

Chór bierze również udział w konkursach i przeglądach, zdobywając liczne nagrody, z których największą jest GRAND PRIX na XV Przeglądzie Pieśni Pasyjnych i Pokutnych w Koziegłówkach w 2019 r. za utwory „Stabat Mater” i „Dies Irae”.

W marcu 2020 roku chór Metanoia Cordis wydał swoją pierwszą płytę o tematyce pasyjnej noszącą tytuł „Consummatum Est”, która to jest zwieńczeniem dotychczasowej pracy nad wspomnianą wyżej tematyką. Płyta w całości jest płytą autorską do której muzykę skomponował dyrygent Karol Suchcicki a słowa napisał Sławomir Woźniczko.